Maski plecione z papieru – wernisaż Rafała Werszlera

Redakcja

23 marca, 2024
Rafał Werszler to polski artysta, który tworzy piękne, nadające się do noszenia dzieła sztuki, które często zawierają materiały takie jak papier, glina, tkanina lub metal. Jego najnowsza wystawa odbyła się w Alchimia Contemporary Arts Gallery w Londynie 3 listopada 2018 r.

Maski tkane

Tkane maski to tradycyjna forma sztuki indyjskiej. Wykonane są z tkaniny, papieru, a nawet ludzkich włosów. Tkanie maski to żmudny proces, który może potrwać do 4 miesięcy.

Czym są maski tkane?

Maska tkana to element dekoracyjny i ochronny. Maski zostały pierwotnie wykonane w celu ochrony użytkownika przed słońcem i dzikimi zwierzętami. Wraz z rozwojem cywilizacji maski zaczęły reprezentować moc i mądrość. Najpopularniejszym materiałem używanym do tych masek jest drewno, ale w innych używa się kamienia, skóry lub metalu. Technika tkania jest stosowana w niektórych rejonach Afryki do wytwarzania tych masek z surowców, takich jak sznurki lub paski materiału. Najpopularniejszym przypadkiem użycia tkanej maski jest w krajach afrykańskich, takich jak Etiopia czy Niger, gdzie uważa się je za najlepszą ochronę przed złymi duchami, które, jak się uważa, pochodzą z ziemi podczas nocnych ceremonii.

Historia masek tkanych

Tkane maski były używane do różnych celów: jako artykuły gospodarstwa domowego, jako część rytuałów i jako kostiumy. Maski reprezentują zwierzęta, bogów i inne istoty nadprzyrodzone. Istnieje wiele różnych rodzajów masek do różnych celów. Maski rytualne były wzorowane na bóstwach i używane podczas ceremonii, aby utrzymać świat w równowadze. Maski domowe były używane do odpędzania duchów, które sprowadzały do domu chorobę lub pecha. Były również zwykle wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub włókna roślinne, które byłyby wygodniejsze dla dzieci i niemowląt.

Jak zrobić utkaną maskę

To jest tradycyjna maska afrykańska. Jest wiele sposobów na zrobienie takiej i wszystko zależy od tego, z kim rozmawiasz i co polecają.

Polecane: